Simona Skočir
Voditeljica programa
V Novi Gorici so se na novinarski konferenci nedavno predstavili deležniki projekta H2READY, ki meri na večje vključevanje vodika kot energenta prihodnosti v naše okolje.
Projekt, vreden skoraj 875 tisoč evrov, je del programa Interreg Italija-Slovenija in je 80-odstotno financiran iz Evropskega sklada za regionalni razvoj.
Projekt H2READY ima jasno zastavljen cilj: povezati evropske strateške vizije – kot je Severnojadranska vodikova dolina – s konkretnimi potrebami lokalnega okolja ter občine postaviti v osrednjo vlogo energetske tranzicije.
Poleg tega želi nasloviti tudi administrativne ovire, ki omejujejo razvoj skupne vodikove infrastrukture.
Šest projektnih partnerjev, trije slovenski in trije italijanski, bo na ta način nadaljevalo delo, ki so ga različni deležniki začeli že z vzpostavitvijo Severnojadranske vodikove doline, je dejal Jurij Giacomelli, ustanovitelj in direktor podjetja Meta Circularity, ki sodeluje v obeh projektih:
Poleg Mete Circularity sta slovenska partnerja še Občina Ajdovščina in lokalna energetska agencija GOLEA, pridruženih partnerjev pa je še enajst.
Kakor je še dejal Giacomelli, njegovo podjetje v projektu sodeluje pri ocenjevanju energetskih potreb občin in pripravi programa usposabljanja za pripravljalce projektov na občinah.
Poskusno bodo izdelane metode uporabilo osem občin, štiri na slovenski in štiri na italijanski strani, kakor pa je dejal Giacomelli, bodo rešitve uporabne tudi širše.
Dejal je še, da je vodik že dokazano del prihodnosti z obnovljivimi viri energije, nova je le njegova implementacija v družbo:
Jurij Giacomelli je dejal, da je po njegovo uporaba vodika kot hranilnika in prenosnika energije oddaljena le še kakšno desetletje.
Cilj je izboljšanje vključevanja občin v energetski prehod in razvoj njihovega potenciala povezovalcev med energetskimi potrebami, infrastrukturnim razvojem in družbenimi inovacijami. Partnerji želijo tudi razviti in udejanjiti upravljavski model za skupna javna naročila, kar bi racionaliziralo procese in omogočilo učinkovitejšo implementacijo vodikovih rešitev.
IZJAVA: Suzana Vidmar Kovšca 1
je povedala vodja projekta Suzana Vidmar Kovšca z lokalne energetske agencije GOLEA.
Eden od pobudnikov projekta je Občina Ajdovščina. "S kolegi iz Goriške energetske agencije smo prepoznali priložnost pri pripravi tega projekta, saj se Ajdovščina že kar nekaj časa spogleduje z vodikovimi tehnologijami. Zgodbo vodika in vodikove tehnologije želimo vključiti v naš nastajajoči park znanja Tehnopolis," je povedal vodja oddelka za gospodarstvo in razvojne zadeve ajdovske občine Janez Furlan.
Trenutno je raba vodika v industriji omejena na posamezne primere, v cementarni Alpacem v Anhovem so leta 2021 odprli vodikovo polnilnico, kakor je dejala Vidmar Kovšca, je to zanesljivo pomembna smer vključevanja vodika v družbo:
IZJAVA: Suzana Vidmar Kovšca 2
Kakor je še dejala Suzana Vidmar Kovšca, so bila z uporabo vodika povezana varnostna tveganja, za katera pa so v vmesnem času že našli rešitve in je ta del skrbi v tem trenutku odveč.
Primož Božič
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!