Maja Petrovčič Rupnik
Voditeljica programa
V naši popotniški oddaji smo se sprehodili po nekaj lokacijah starega trškega jedra v Kanalu, ki so postavljene le lučaj vsaksebi, a vendarle vsaka pripoveduje izjemno samosvojo in zanimivo zgodbo.
Na trgu oziroma »placu«, kakor mu pravijo Kanalci, sta najbolj markantni točki cerkev Marije Vnebovzete in cedra, manjši, a nič manj zanimiv pa je tudi vodnjak, katerega posebnost je med drugim tudi to, da je voda v njem pitna.
Na zunanjem oporniku cerkve najdemo napis, da so jo začeli graditi leta 1431, dodajmo, da so po njenem vzoru kasneje zgradili tudi stolnico v Gorici.
Kot zanimivost povejmo tudi to, da so današnjo cesto skozi Kanal s porušenjem hiš speljali šele v zadnji četrtini 19. stoletja, prej so popotniki iz smeri Gorice pred Kanalom zavili desno proti gradu in se tam prebili do mostu, bodisi levo, kjer je bilo v prostorih današnje trgovine postajališče za konje.
Pogled v kanalsko zgodovino pove, da so časi, ko je kraj kaj veljal, bržkone za vedno minili, kljub temu pa tu zvesto gojijo predvsem poseben odnos do umetnosti. Po njeni poti bomo večino časa danes hodili tudi mi, na začetku pa vendarle natresemo nekaj drobtinic o stvareh, ki jih zasledimo na kanalskem trgu. Pri tem nam je pomagala Milica Zimic.
POSNETEK: Kanal splošno (5:30)
V jedru Kanala med drugim najdemo tudi majhen muzej liških mask, za katerega danes skrbi Dejan Žnidarčič, sin Branka Žnidarčiča.
Liške maske in kostumi so etnološka dediščina Liga in okolice na Kanalskem Kolovratu, ki jo predstavlja, ohranja in neguje Etnološko društvo Liški pustje.
Od leta 2020 so vpisane v register nesnovne kulturne dediščine, njihova posebnost pa je, da so izdelane iz pločevine.
Muzej, ki je pravzaprav klet, v kateri je Branko Žnidarčič izdeloval maske, se nahaja nasproti cerkve v bližini na novo odprtega lokala Aura. Obisk je možen po dogovoru z Dejanom Žnidarčičem, ki je tam sprejel tudi nas.
Galerija Rika Debenjaka je ena najpomembnejših kulturnih točk kanalskega starega mestnega jedra in občine nasploh, v njej že skoraj pol stoletja razstavljajo likovna dela in fotografije najpomembnejših slovenskih, občasno pa tudi tujih avtorjev.
Galerijo najdemo na starem kanalskem trgu Kontrada, kjer je severni in zahodni del objektov namenjen javni rabi in kjer se poleg razstav dogajajo tudi drugi dogodki.
Program občasnih razstav galerije od njenega začetka nastaja v okrilju Prosvetnega društva »Soča« Kanal, zato nam jo v naslednjih minutah na kratko predstavi predsednica društva Milica Zimic.
POSNETEK: Galerija Rika Debenjaka
Galerija Keramost je od vseh danes predstavljenih kotičkov v starem Kanalu najmlajše, a kljub temu ali celo zaradi tega izredno aktivno središče in stičišče Kluba keramikov Kanal, ki organizirano deluje že preko 30 let.
V tem času so se že večkrat selili, leta 2011 pa v prostorih stare pošte ob vstopu na kanalski most dobili prostore, ki popolnoma izpolnjujejo zahteve po razstavljanju in ustvarjanju. O prostorih je z nami spregovorila Darja Žorž, ustanovitvena članica Kluba keramikov Kanal.
POGOVOR: Galerija Keramost, Darja Žorž
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!