NOVA GORICA IN GORICA PILOTNI OBMOČJI ZA RAZISKOVANJE "TOPLOTNIH OTOKOV" MED VROČINSKIMI VALOVI

Torek, 22. julij 2025

Kakšen vpliv imajo na ljudi v urbanih okoljih toplotni otoki in kakšen je ob tem vročinski stres, bodo poskušali v prihodnjih dveh letih na Goriškem raziskati sodelujoči v čezmejnem projektu HeatIslands Adapt, ki so ga pred dnevi predstavili v Novi Gorici. Analiza bo lahko podlaga za ukrepe, s katerimi bo lažje prenesti neizogibne podnebne spremembe.

Projekt HeatIslands Adapt sodi v okvir programa Interreg Italija-Slovenija, vreden je 975 tisoč evrov. Štiri petine te vsote oziroma 780 tisoč bo zanj prispevala EU iz Evropskega sklada za regionalni razvoj, preostalo partnerji iz lastnih sredstev in italijanskega nacionalnega javnega sofinanciranja. 

Vodilni partner je goriška lokalna energetska agencija GOLEA, poleg nje pa še ARSO in Center zelenih tehnologij na slovenski ter tri inštitucije na italijanski strani. 

Med pridruženimi partnerji projekta najdemo večidel občine z obeh strani meje, med njimi Renče-Vogrsko, Koper, Ajdovščina in Nova Gorica:

IZJAVA: Tomaž Hrovat 1 (0:44)

Ni skrivnost ali novost, da cement, beton in asfalt ne pripomorejo k ohlajanju mest, je še dejal podžupan mestne občine Nova Gorica Tomaž Hrovat, zato je tudi cilj občine, da v mestu ohranijo čim več zelenih površin, ki so bile zasnovane skupaj z mestom.

Projekt vodi Vanja Cencič iz agencije GOLEA, in kakor je dejala, bodo začeli z analizo temperaturnih vzorcev v mestu in identifikacijo toplotnih otokov, kar bo mogoče izvoziti v obstoječe geografske informacijske sisteme. 

Na podlagi teh podatkov bosta tako lahko obe agenciji za okolje, slovenska in italijanska, za to območje pripravljale opozorila na vročinski stres. Posamezne stopnje opozorila bodo spremljala tudi priporočila za ravnanje, je še dejala Cencič.

Izraz 'toplotni otok' je sicer že sam po sebi dovolj poveden, podrobneje ga obrazloži Katja Kozjek Mihelec iz ARS-a:

IZJAVA: Katja Kozjek Mihelec 1 (0:40)

Vročina je eno od tistih tveganj za zdravje, ki prej prizadene že tako ali tako ranljive skupine, otroke, starejše in kronične bolnike, je še dejala Kozjek Mihelec. 

Tudi tu je pomembno vedeti, da vročinski stres ni zgolj trenutna izpostavljenost visoki temperaturi, temveč dlje časa trajajoča izpostavljenost visoki povprečni temperaturi, tudi jutranji, večerni in nočni, je dejala Kozjek Mihelec, saj je največji stres za telo ravno to, da se več dni zapored ne more ohladiti. 

Čeprav se komu zdi, da je poleti sedaj že dovolj toplo, pa seveda vse projekcije kažejo, da bo z leti postajalo le še topleje, je dejala klimatologinja iz ARS-a Katja Kozjek Mihelec:

IZJAVA: Katja Kozjek Mihelec 2

Do konca stoletja naj bi se planet povprečno ogrel za dve do tri stopinje, kar seveda pomeni več dni s temperaturami preko 30 stopinj Celzija čez dan in več tropskih noči, to je noči, ko temperatura ne bo padla pod 20 stopinj Celzija, je dejala Kozjek Mihelec. 

Vse to konkretno za območje Goriške v naslednjih desetletjih pomeni podvojitev števila tovrstnih dni in noči s sedanjih 5 do 15 na leto. 

Matjaž Valant iz Centra zelenih tehnologij je na predstavitvi projekta povedal, da nekatere ukrepe že poznamo. "Predvsem bo treba pravilno načrtovati naše urbano okolje. To je v osnovi najboljša rešitev," je dejal. Nekatere rešitve so po njegovih besedah že zastavljene, nekatere poznamo. Gre za nadgradnjo območij, kjer so učinki vročinskih valov najbolj intenzivni."

Med doslej znanimi ukrepi v mestnih okoljih so predvsem zelene strehe, zelene zasaditve in večje parkovne površine ter vodni elementi, ki pomagajo hladiti okolje. Predvsem se bo treba pri gradnji čim bolj izogibati betonu in asfaltu, ki akumulirata toploto, ter se zateči k nekaterim naravnim materialom, ki so jih nekoč uporabljali pri gradnji.

Projekt se je začel junija letos in se zaključuje maja 2027, so še povedali deležniki. 
 



Primož Božič

Naslovna fotografija: Udeleženci srečanja v okviru projekta. Vir: GOLEA

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sreda
23.07.2025
18°C / 32°C
četrtek
24.07.2025
18°C / 30°C
petek
25.07.2025
18°C / 31°C