Neža Vončina
Voditeljica programa
Tudi Občina Cerkno je sorazmerno dobro pokrita z defibrilatorji, ki so v določenih primerih izjemno pomembne naprave za oživljanje, še posebej ob nenadnih zastojih srca. Ne dolgo tega smo poročali, da je Društvo prvih posredovalcev Slovenije uspelo na razpisu, v katerem je napravo dobil dom na Poreznu, ki je v lasti Planinskega društva Cerkno. Te dni pa prihaja še ena vzpodbudna novica. V Šebreljah je namreč postavljen že drugi defibrilator, cel kilometer ali dva proč od že obstoječega na stavbi tamkajšnjega gasilskega doma.
Podjetje Vrečke pika net, ki domuje v tako imenovani Dolenji vasi, se je odločilo za nakup naprave, ki bo vsem dostopna. Postavljena je na njihovi delavnici, prav ob poti, ki vodi do cerkve Svetega Ivana, torej do vstopne točke Divjih bab in do vojaških utrdb iz 1. svetovne vojne.
Kot poudarja lastnik družbe Jožko Mlakar, se je za donacijo odločil iz preprostega razloga, pomagati ljudem v skrajni zdravstveni stiski, a z željo, da defibrilator ne bi bil nikomur potreben.
Čeprav sistem deluje avtomatsko, z jasnimi zvočnimi navodili, pa medicinska stroka redno opozarja na pomen izobraževanja ali vsaj osvežitve nekoč že pridobljenih znanj. Ob nenadnem srčnem zastoju odločajo minute. S pravočasno uporabo defibriliranja se možnost preživetja lahko poveča tudi do 70 odstotkov.
Jutri, v petek, ob 19. uri, ste vabljeni v Šebrelje, kjer bo ob poslovnih prostorih družbe Vrečke pika net izpeljano izobraževanje, donator in domače gospodinje pa bodo poskrbeli za nadaljevanje dogodka.

Ivan Seljak
Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!
Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!