ŽE DOSLEJ PODVOJENA REKORDNA ŠKOVA V GOZDOVIH

Sobota, 12. september 2015

Zaradi velike razsežnosti napada podlubnikov so v slovenskih gozdovih letos za posek označili že 1,24 milijona kubičnih metrov dreves, ki so jih napadli lubadarji. Zavod za gozdove Slovenije je zadnje podatke o razsežnosti napada podlubnikov zbral v ponedeljek. Razmere so najbolj kritične na postojnskem in ljubljanskem območju, sledijo tolminsko, kočevsko, novomeško in kranjsko območje, v manjšem obsegu pa tudi drugi deli Slovenije. Å tevilo odkritih žarišč podlubnikov je začelo močno naraščati na začetku poletja, v drugi polovici junija, in je nato vztrajno naraščalo skozi vse poletne mesece.

ÄŒe bo vreme dovolj hladno, na zavodu predvidevajo, da se bo hitrost razvoja podlubnikov zmanjšala v drugi polovici oktobra, naslednjo pomlad pa pričakujejo novi napad tistih populacij podlubnikov, ki bodo uspešno prezimile. Na zavodu ob tem opozarjajo, da je nadaljnji potek razvoja podlubnikov odvisen predvsem od aktivnosti lastnikov gozdov pri sanaciji napadenih območij, zlasti od hitrega odkrivanja in odstranjevanja napadenega drevja, vzpostavljanja gozdnega reda in drugih preventivnih varstvenih del v gozdovih. To pa ne bo tako enostavno, saj se v gozdovih in začasnih skladiščih kopičijo tisoči kubikov neprodanega lesa.

Napad podlubnikov v iglastih gozdovih pri nas ni redkost, vendar je letošnja razsežnost rekordna. Več o tem pa direktor Zavoda za gozdove Marjan Oražen.

POSNETEK

O veliki škodi na naših gozdovih je te dni razpravljal tudi Odbor DZ za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Žal konkretnih rešitev dolga razprava ni dala. Več ali manj so ponavljali že znana dejstva Tudi državni sekretar na ministrstvu za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Miha Marenče pričakuje, da bodo težave zaradi segrevanja podnebja vedno pogostejše. Zemljevid slovenskih gozdov se bo v bodoče zagotovo spremenil zaradi izmenjujočih se sušnih in mokrih obdobij," je dejal. Obenem se ni strinjal, da opozoril ni bilo dovolj. "Jasno je bilo povedano, kaj sledi," je dejal.

Vsekakor bo marsičem odločal tok dogodkov že to jesen, zato je odbor ministrstvu naložil, da mo vsake dva meseca pripravi temeljito po0ročilo o poteku sanacije.


Ivan Seljak

Marjan Oražen

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

nedelja
22.12.2024
-3°C / 7°C
ponedeljek
23.12.2024
1°C / 8°C
torek
24.12.2024
-6°C / 10°C