V ETI IMAJO NOVO PODJETNIŠKO KOLEKTIVNO POGODBO

Četrtek, 22. marec 2018

Vodstvo družbe Eta Cerkno in sindikat SKEI sta se že od konca lanskega leta pogajala o novi podjetniški kolektivni pogodbi, ki je bila v tem podjetju nazadnje sprejeta  leta 1991.  Sredi marca letos  sta sindikat SKEI in uprava družbe podpisali dokument, ki pa prinaša toliko sprememb, da bodo sledili še podpisi individualnih pogodb o delu. Pogodba bo stopila v veljavo 1. aprila.

Redkobesedni švicarsko nemški lastniki in vodstvo družbe Eta sta v zadnjih mesecih, pa tudi letih, imeli nemalo težav pri sklepanju dolgoročnih pogodb. Govorimo o zelo turbulentnem okolju, ki so ga oblikovale odločitve o opuščanju nekaterih programov v Cerknem, koncentracija proizvodnje na tako imenovani »novi Eti«, pa tudi lastninski procesi povezanih družb. Delavce zaposlene v Eti pa niso nikoli zanimali sami lastniki, odnosi med njimi, pač pa predvsem dobro delavno okolje in znesek plače 15. v mesecu.

Ocenjujemo,  da se je na določen način ustvarilo okolje primerno za pogajanje,  pravi Sašo Ristič, sekretar Regijskega odbora  SKEI, ki je bil tudi vezni člen pogajanj. Po njegovem mnenju  podjetniška kolektivna pogodba prinaša  delavcem dovolj novosti, ki vlivajo optimizem. To je skušal dopovedati tudi včeraj zbranim članom obeh izmen. Te je zanimalo predvsem preprosto vprašanje: Ali bodo delavci po novem imeli boljše pogoje za delo in ali obstaja bojazen, da bi jim nova pogodba o delu v drobnem tisku prinesla večje obremenitve in slabše nagrajevanje.

Tako na srečanju z delavci, kot tudi v kasnejšem pogovoru za naš radio, je Ristič zagotovil, da so bojazni odveč. Za velike pogajalske uspehe s strani sindikata si šteje predvsem dogovor, da tudi Eta sledi trendom ukinjanja tradicionalnih norm, ki jih nadomešča s sodobnejšimi merili delovne in poslovne uspešnosti. Že pred novim letom so si od delodajalcev izposlovali 3 do 5 odstotkov višjo plačo, pa tudi vsaj minimalno božičnico. Nova pogodba za delavce Ete prinaša tudi višji dodatek na stalnost in nekaj drugih ugodnosti. Ristič je imel takojšen odgovor tudi na naše vprašanje glede podpisovanja novih pogodb o delu, ki bodo sledile splošni pogodbi.  Brez bojazni pravi, saj je jasno, da ima delavec pred podpisom vsaj deset dni na razpolago, da o novi pogodbi razmisli, ali pa se o vsebini posvetuje s pravnimi strokovnjaki.

Čeprav v tej zgodbi ne omenjamo drugega sindikata v tovarni Eta, Neodvisnega sindikata delavcev Slovenije, pa ne pomeni, da se je povsem umaknil. Sprva je bil resni pobudnik in tako rekoč tvorec, sindikalnega gibanja, ki je celo napovedovalo stavkovni val. Vodstvo družbe Eta Cerkno je na osnovi izkazanih papirjev ugotovilo, da ta sindikat ne ustreza pogojem, da bi enakopravno zastopal delavce, zato ga po prvem pozivu ni več vabilo k pogajanjem. O tem bo odločalo novogoriško sodišče, na katerega je NSDS z Vincencem Gajserjem na čelu vložil tožbo. Je pa tik pred pričetkom podpisovanja novih pogodb v Eti v ostrem sporočilu za javnost opozoril, da SKEI dela v slovenskem prostoru z roko v roki z delodajalci in da bodo delavci občutili prevaro na lastni koži.  Zaposlovanje najnižjega sloja delavcev, vključevanje minulega dela v minimalne plače, premeščanje delavcev celo v tujino in druge poteze naj bi po Gajserjevem mnenju še naprej povzročale odhode dobrega kadra iz podjetja.

Prav danes pa se je v zvezi s podpisom kolektivne pogodbe na kratko oglasilo tudi vodstvo večinske lastnice, družbe E.G.O., ki v dopisu navaja, da lahko v kratkem pričakujemo posebno sporočilo za javnost.



Ivan Seljak

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

sobota
27.04.2024
4°C / 16°C
nedelja
28.04.2024
6°C / 18°C
ponedeljek
29.04.2024
9°C / 22°C