Vanja Hvala
Voditeljica programa
Spoštovane občanke in občani
Občine Kobarid, odzivam se na Sporočilo za javnost, ki ga je pripravilo sedem članov Občinskega sveta Občine Kobarid, saj menim, da je pomembno, da občani in občanke izvedo tudi drugo plat zgodbe. Občina je namreč, za razliko od mnenja, ki ga vsebuje omenjeno Sporočilo za javnost, k pripravi dvoletnega občinskega proračuna pristopila premišljeno, razvojno in predvsem z realnimi načrti. Predvsem pa v skladu z dano obljubo na volitvah, da so občani na prvem mestu!
Občina Kobarid je za leti 2025 in 2026 pripravila razvojno usmerjen občinski proračun. Proračun je zasnovan z mislijo na trenutne in prihodnje potrebe naše skupnosti. Med načrti, ki jih predvideva občinski proračun in so številni, izpostavljam samo nekatere.
Ohranja dobro sprejete subvencije za kmete za odkup mleka in mesa, kar prispeva k ohranjanju kmetij, ki zato lahko nudijo lokalne pridelke, kar pozitivno vpliva na gastronomski del razvoja turizma, obenem pa ohranja urejeno krajino.
Občina Kobarid se zavzema tudi za reševanje stanovanjske problematike, kar je skladno z dolgoročnimi načrti za privabljanje in zadrževanje mladih v naši dolini.
Prav tako vključuje investicije na področju komunalne infrastrukture (vodovod Trnovo, čistilna naprava Drežnica, komunalna ureditev stanovanjskega naselja Svino...) in predvideva prijavljanje na državne in evropske vire financiranja, ki bodo potekale v daljšem časovnem obdobju, saj le dolgoročni projekti omogočajo trajnostni razvoj občine, ne glede na mandat župana ali občinskega sveta.
Občina je tudi preučila predlagane državne vire financiranja, ki jih omenjajo predstavniki Občinskega sveta, vendar zaradi negotovosti glede uspeha financiranja ali sofinanciranja ostajamo previdni, kar so nas tudi naučile pretekle izkušnje.
Ponosni smo, da spada občina med nizko zadolžene občine, v prihodnjih dveh letih tudi ne načrtujemo najemanja novih kreditov. Predlagani proračun, zvišan z 9 na 10,4 milijona evrov, temelji torej na realnih predpostavkah in zagotavlja uravnoteženo prihodkovno in odhodkovno stran.
Žal pa nekateri občinski svetniki ne delujejo v dobro občanov, ki so jih izvolili. Njihova dolžnost je namreč konstruktivno sodelovati na sejah občinskega sveta, saj predstavljajo vas. Z obstrukcijo dveh zaporednih sej občinskega sveta kažejo nerazumevanje svojega poslanstva kot voljeni predstavniki, ki so v Občinskem svetu za to, da odločajo, ne pa da ga obstruirajo in tako hromijo delo občinske uprave in župana ter slabo vplivajo na delovanje celotne občine.
Kaj se je torej zgodilo v postopku sprejemanja proračuna za leto 2025 in 2026?
12. 11. 2024: predlog proračuna za leti 2025 in 2026 je bil prvič predstavljen Občinskemu svetu; kljub načrtu, da bi bila opravljena prva obravnava proračuna, je na seji sledil dogovor svetnikov, da bo Občinski svet o proračunu le neformalno razpravljal; občinska uprava in župan sta svetnike pozvala k podaji konkretnih predlogov in amandmajev proračuna, ki pa jih ni bilo.
18. 11. 2024: Občinska uprava in župan sta ponovno pozvala predstavnikom občinskega sveta k podaji predlogov in amandmajev; odziva ni bilo.
10. 12. 2024: Na nadaljevanju seje občinskega sveta, kjer je bilo predvideno prvo branje proračuna so svetniki zavrnili predlog proračuna, ne da bi sploh poslušali predstavitev predloga popravljenega proračuna, ki je nastal kot rezultat razprave pred mesecem dni.
20. 12. 2024: Predlogi za popravke proračuna so bili poslani s strani nekaterih članov Občinskega sveta v petek navsezgodaj zjutraj, kar občini ni omogočilo pravočasnega pregleda, potrebnih preračunov in priprave pojasnil ter vnosa morebitnih popravkov za sejo, ki je bila sklicana za ponedeljek, 23. 12. 2024. Gradivo za omenjeno sejo so člani občinskega sveta, skladno s poslovnikom prejeli teden dni pred načrtovano sejo.
23. 12. 2024: Občinska seja s ponovljenim prvim branjem proračuna, ni bila izvedena, saj so nekateri člani občinskega sveta sejo prvič obstruirali.
7. 1. 2025: Na ponovnem nadaljevanju seje občinskega sveta so svetniki, ki so izdali sporočilo za javnost, ponovno zapustili dvorano pred glasovanjem o predlogu proračuna za leti 2025 in 2026. Vedeli so, da tudi če predlog zavrnejo, ga lahko župan v skladu s poslovnikom pošlje v javno obravnavo. S tem ko so se poslužili obstrukcije, so onemogočili nadaljevanje postopka sprejema proračunov za dve leti.
Razvoj občine je dobro zastavljen, kar se prepozna tudi izven občine, saj smo bili v letu 2024 upravičeni do prejema prestižnega Srebrnega certifikata Zlati kamen, ki potrjuje našo predanost in uspešnost na področju razvoja občine ter izboljšanja pogojev za življenje in delo občanov in podjetij. Uvrščeni smo bili med najboljše občine v Sloveniji glede na izbrana merila uspešnosti. V regiji se občina uvršča med prve tri na področjih socialne kohezije. Na državni ravni pa naša občina dosega zgornjo tretjino vseh slovenskih občin na področjih življenjski standard, socialna kohezija in okolje.
Ob tej priložnosti vas vabim, da se tudi občani seznanite s podrobnostmi predloga proračuna in podate svoje predloge ter mnenja. Skupaj lahko oblikujemo prihodnost in zagotovimo nadaljnji razvoj ter blaginjo za vse generacije naše občine. Predlog se nahaja na spletni strani kobarid.si https://www.kobarid.si/objava/1035429
S spoštovanjem,
Marko Matajurc, župan Občine Kobarid
V tej rubriki so objavljeni komentarji sodelavk in sodelavcev ter poslušalk in poslušalcev, ki nam podpisane pošljejo na naslov: info@primorskival.si. Vabimo vas k sodelovanju!
Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!