GORSKI TEK TREH VRHOV TUDI LETOS Z MEDNARODNO UDELEŽBO

Nedelja, 03. november 2019

Tek treh vrhov, ki poteka nad Novo Gorico čez vrhove Škabrijel, Sveto Goro in Sabotin, je v soboto, 2. novembra, doživel svojo tretjo ponovitev.

336 gorskih tekače iz sedmih držav se je, v sicer nekoliko slabšem, a za tekače bržkone prijetnem vremenu, pomerilo na treh progah. 12 in 28 kilometrskima razdaljama je organizator teka, Javni zavod za šport Nova Gorica, letos dodal še daljšo 58-kilometrsko razdaljo.

Na najdaljši preizkušnji se je pomerilo 67 tekačev, najboljša sta bila Ivan Hrastovec z Vranskega in Urša Trobec iz Kamnika.

Hrastovec (UTVV Race Team) je razdaljo premagal v šestih urah, eni minuti in devetih sekundah. Drugo mesto si je pritekel Andrej Lindič (6:55:49, ŠD Postojna teče), tretje mesto pa Italijan Ajet Mani (6:56:32, Fincantieri Atletica Monfalcone).

V ženski konkurenci je bila najboljša Urša Trobec (KGT Papež), ki je zabeležila čas osem ur, enajst minut in šestnajst sekund. Dobrih 29 minut za Trobčevo je v cilj pritekla Tolminka Tina Medved (8:40:45, ŠD SENG), tretje mesto pa si je pritekla Leja Forstnerič (9:16:11).

Velja omeniti, da so tekači na 58 kilometrih premagali višinsko razliko 2864 metrov (vzponov in spustov). Proga je vodila po robu Banjške planote do Kanalskega vrha, od tam so se tekači spustili v dolino do Kanala, sledil je vzpon na najvišjo točko teka, okoli 800 metrov visoko Korado, za konec pa jih je čakal še spust preko Sabotina v Solkan.

Na 28 kilometrski razdalji se je pomerilo 164 tekačic in tekačev. V moški konkurenci je zmago osvojil Janez Žen iz Budanj, ki je v cilj pritekel s časom 2 uri, 48 minut in 52 sekund, drugo mesto je pripadlo Alešu Debeljaku (2:52:24, ŠD Ljubljanske mlekarne), tretje pa Italijanu Alessandru Trampusu (3:03:46, Us Aldo Moro Paluzza).

Med ženskami je bila na enaki razdalji najboljša Kristina Kržišnik s časom 3 ure in 44 minut, Asta Gregorič je v cilj pritekla kot druga (3:48:37), tretje mesto pa je osvojila Tina Oberstar (3:52:46, ŠD Postojna teče).

Poglejmo še rezultate najkrajše razdalje. Na dolžini 12 kilometrov je svoje tekaške moči pomerilo 105 tekačev. Med moškimi je bil najboljši Matic Plaznik (GLEDRING - WITHCAR) s časom 57 minut in 58 sekund, drugo mesto je osvojil Elis Filipič iz Ajdovščine (59:44, Endorfin), tretje pa Gašper Klanjšček (59:54, Šmarnogorska naveza).

Med ženskami je bila najhitrejša Nika Mazi s časom 1:13:48, drugi čas je zabeležila Varineja Drašler (1:16:15, TK Šmarnogorska naveza), tretje mesto pa si je pritekla Vipavka Kristina Vanceta (1:19:33).