DRŽAVNO PRVENSTVO OSNOVNIH IN SREDNJIH ŠOL V ORIENTACIJSKEM TEKU

Četrtek, 24. september 2020

Vsako leto, navadno konec septembra, se odvija Državno šolsko prvenstvo v o-teku, kjer tekmujejo osnovno- in srednješolci. Letos je tekmovanje potekalo 23. septembra v Črnučah, samo število kategorij pa je bilo omejeno, zaradi situacije s Covid-19, tako da so tekmovali zgolj učenci 8. in 9. razreda (v kategorijah Učenke in Učenci) ter dijaki 1.-3. letnika (v kategorijah Dijaki in Dijakinje).

Dolžina in zahtevnost prog, ki so bile letos speljane po črnuških gozdovih, je prilagojena starosti in sposobnostim otrok. Okvirna dolžina je bila od 2,5 do 3,5 km, kar se sliši malo, ampak ker gre za zračno razdaljo, tekmovalci v resnici pretečejo več.

Vsako drugo leto je tekmovanje za dijake in učence še posebej pomembno, saj se uvrstitve posameznikov točkujejo in skupni seštevek posamezne šolske ekipe odloči, katera ekipa se bo uvrstila na svetovno prvenstvo. Tako je bilo tudi letos in prvouvrščene ekipe v vsakih izmed kategoriji so uvrščene na svetovno šolsko prvenstvo.
Prav v vsaki izmed navedenih kategoriji so ekipno zmagali člani in članice Orientacijskega kluba Azimut, ki so se z odličnimi nastopi uspeli uvrstiti na Svetovno šolsko prvenstvo, ki bo začetek julija 2021 potekalo v Beogradu.

Rok Bogataj

Če pogledamo nazaj, za najboljši rezultat dosežen na Svetovnem šolskem prvenstvu, s strani učencev in dijakov, ki so predstavljali barve slovenske zastave, še vedno velja 3. mesto Petra Tušarja leta 2013 na Portugalskem, ko se je kot član ekipe Gimnazije Jurija Vege Idrija zapisal v zgodovino orientacijskega teka.

Teja  Tušar

S trdim delom v preteklih nekaj sezonah in ob dodatnem zagonu za treniranje po uspehi za državnem nivoju, so učenci in dijaki na dobri poti k lepim rezultatom tudi na Svetovnem šolskem prvenstvu v orientacijskem teku.

Naslovna fotografija: Nea Eržen