VEMO IN POVEMO - NOVA ODDAJA NA PRIMORSKEM VALU

Četrtek, 03. januar 2019

Kot smo že poročali, je te praznične dni sončno in lepo vreme privabilo plezalce in planince z različnih koncev Slovenije in tujine pod naravno plezalno steno Gradiška Tura, kjer so uživali v mirnem okolju ter različnih športnih dejavnostih. Najbolj pogumni so se preizkusili v steni, tako v plezanju prostega sloga različnih težavnostnih stopenj kot v feratanju, nekateri so se steni izognili in vrh Gradiške Ture dosegli po pešpoti, družine z mlajšimi otroci pa so ubrale malce enostavnejše poti, kot je pot do Plaza, do cerkvice sv. Miklavža, itd. V obeh dneh je bilo naštetih okrog 300 obiskovalcev in ljubiteljev narave, mnogi med njimi pa se na naravno steno vračajo že leta.


Jutri se bo v Tolminu in okolici odvila že četrta Smaragdna čistilna akcija, kot so jo organizatorji poimenovali kmalu po prvi uspešno izvedeni akciji.
Nekaj prijateljev iz Tolmina se je v samoiniciativnem gibanju leta 2016 združilo z glavnim namenom skrbi za čisto okolje. Pobuda je naletela na dober odziv, vsako leto je čistilna akcija postala bolj obsežna in tudi že tradicionalna.
Tudi letos k sodelovanju vabijo vse, ki jim je mar za naravo in okolje, v katerem živijo. Smaragdna čistilna akcija bo potekala jutri, v soboto, od 9. ure naprej s pričetkom pred Coworking Bazo v Tolminu, kjer bo najprej registracija udeležencev in nato razdelitev v delovne skupine. Organizatorji obljubljajo tudi zajtrk in kosilo. 






Poročali smo že o več nesrečah, ki so se letos zgodile na Kaninu, zadnja včeraj popoldne, ko je okoli 13. ure smučar zapeljal izven urejenega smučišča in zdrsnil v 20 metrov globoko snežno brezno.
V zadnjih dneh decembra se je o specifičnih, nevarnih razmerah in o nevarnostih smučanja zunaj urejenih prog v tem času prepričal tudi izkušeni hrvaški smučar Ivica Kostelić, za katerega se je nepazljivost končala z izpahom rame, lahko pa bi bilo tudi veliko hujše.

Kot pojasnjujejo tudi na Občini Bovec, je smučanje zunaj urejenega smučarskega prostora na Kaninu zaradi izjemnih terenov sicer zelo priljubljeno, a ob številnih jamah in breznih brez vodenja tudi smrtno nevarno in zaradi tega priporočljivo samo pod vodstvom izkušenih gorskih in smučarskih vodnikov in ob ustreznih snežnih in vremenskih razmerah.

Pazljivo torej na smučiščih, pa seveda tudi v gorah.
Tudi tam znajo biti razmere precej nevarne. Konec minulega leta so gorski reševalci s Kanina reševali planinko, ki ji je na trdi, mestoma poledeneli podlagi na vrhu Krna zdrsnilo. Planinka je bila za nameravano turo ustrezno opremljena. So pa reševalci opazili kar nekaj planincev, ki so vzpon na vrh Krna nameravali opraviti kar z malimi derezicami. Večina njih se je po opozorilu obrnila, saj so hitro ugotovili, da razmeram za vzpon niso kos.


GRS Tolmin zato ponovno opozarja, da so v gorah zahtevne zimske razmere, da je potrebno imeti s seboj ustrezno tehnično opremo in jo predvsem znati tudi varno uporabljati.



Sedaj pa se preselimo malce še na SC Cerkno, kjer od danes pa do nedelje poteka velika smučarska mednarodna masters tekma. Simona Skočir se je pogovarjala z organizatorko Patricijo Mali, ki je povedala več o sami organizaciji tekmovanja, o tem, kaj vse pripravljajo, kdo vse pride, no uvodoma pa več o tem, za kakšno tekmovanje sploh gre.

Posnetek Masters SC Cerkno Patricija Mali



V zadnjem delu oddaje Vemo in povemo pa bo čas še za en primer dobre prakse tako rekreacije kot povezovanja, in sicer je pred nami še prispevek o tradicionalnem novoletnem pohodu Spoznajmo soseda.


»Dober sosed je boljši kot oddaljen prijatelj, najbolje pa je, če je tvoj sosed tudi tvoj prijatelj.« tako se glasi vodilo tradicionalnega pohoda »spoznajmo soseda«, ki ga letos že enajstič koordinira Kulturno športno društvo Vrnivec – Cesta. V nedeljo 5.1 bodo tako pohodniki spoznavali sosede iz Velikih Žabelj in Šmarij. Več o celotnem poteku pohoda Egon Stopar, predsednik Kulturno športnega društva Vrnivec – Cesta.

Izjava o poteku pohoda, Egon Stopar

Izhodiščna točka letošnjega pohoda bo pred dvorano v Velikih Žabljah, od kjer se bodo nato pohodniki v družbi vodičev sprehodili do Šmarij, Vrtovč in nazaj do izhodiščne točke. Pohod je lahek dolg 4 do 5 ur in primeren za vse starosti od najmlajših do najstarejših. Zanimivost tega pohoda je, da poteka vsako leto po različnih krajevnih skupnostih torej pohod se ne ponavlja. Več o izboru krajevnih skupnosti za pohod, Egon Stopar.

Izjava o izboru krajevnih skupnosti, Egon Stopar

Med pohodom si pohodniki lahko ogledajo tudi vaške zanimivosti in stvari, ki jih domačini postavijo na ogled le pohodnikom ter se družijo in spoznavajo nove prijatelje, kar je tudi cilj in namen pohoda. Kako so prišli do ideje o pohodu, Egon Stopar.

Izjava ideja o pohodu, Egon Stopar

Pohoda se vsako leto udeleži okrog 250 pohodnikov iz cele Slovenije, ki so nad pohodom navdušeni, saj s pomočjo vodičev odkrivajo skrite zaklade in poti v občini Ajdovščina.

 Povabilo na pohod, Egon Stopar


Oddajo Vemo in povemo so pripravili: Simona Skočir, Ana Štokelj in Ivan Seljak


Patricija Mali
Egon Stopar 1
Egon Stopar 2
Egon Stopar 3
Egon Stopar 4

Komentarji

Oddajte svoj komentar

Za komentiranje se morate prijaviti. Če še nimate uporabniškega računa, si lahko tega ustvarite brezplačno!

Komentarji ne odražajo stališča uredniške politike Primorskega vala. Prosimo, da se pri komentiranju držite teme in ne uporabljate sovražnega govora.

Bodite prvi pri komentiranju novice, oddajte svoj komentar!



Pozabljeno geslo?

 

petek
29.03.2024
8°C / 15°C
sobota
30.03.2024
9°C / 19°C
nedelja
31.03.2024
8°C / 22°C